Results from Essex ERSA 11/09/16

Rank Cat Name Club Run 1 Run 2 Run 3 Time
               
               
  === ERSA Girls  ===              
1 U12 HOWESON Olivia HEM * 11.55 11.64 * 11.31 22.86
2 U12 BLACKWELL Lucy TAL   * 11.82 * 11.61 23.43
3 U12 THOMPSON Niamh TSN   * 12.25 * 11.74 23.99
4 U12 MANN Madeleine VIK   * 12.15 * 12.00 24.15
5 U10 BUSHELL Grace NOR 12.75 * 12.26 * 12.11 24.37
6 U12 PARKER Abbie HEM 12.61 * 12.40 * 12.08 24.48
7 U12 BARTLETT Honor VIK * 12.46 * 12.22 12.8 24.68
8 U08 SADLER Isabel TSN 12.9 * 12.55 * 12.36 24.91
9 U12 LINCOLN Isabel NOR 13.71 * 13.06 * 13.17 26.23
10 U10 HOWESON Lucy HEM   * 13.35 * 13.21 26.56
11 U10 HIGGS Eira-Mia ESX * 14.03 * 13.45 14.03 27.48
12 U12 ALEY Lauren HEM 13.99 * 13.96 * 13.60 27.56
13 U10 AMOS Lilly-Ella ESX   * 14.40 * 13.45 27.85
14 U12 VENABLES Phoebe VIK 14.56 * 14.27 * 14.04 28.31
15 U10 SARKAR Anna ESX 15.54 * 14.83 * 14.45 29.28
16 U10 KINGE Lucy NOR * 14.64 15.26 * 14.79 29.43
17 U10 JELPIDIFOROVA Valeria ESX   * 14.81 * 14.76 29.57
18 U08 HADDEN Amelia ESX * 16.20 16.21 * 15.87 32.07
19 U10 COZENS Zoe NOR   * 16.61 * 15.65 32.26
20 U10 KING Jessica VIK * 17.06   * 17.06 34.12
21 U08 TOMS Juliette ESX * 19.72 * 20.58 22.45 40.3
22 U10 MOWATT-MORRIS Phoebe ESX * 22.47 22.63 * 20.58 43.05
23 U12 SCOTT-AMOS Beth NOR   * 15.32 * 37.45 52.77
               
               
Did Not Start – Run 1 (1)              
  U12 TOMS Felicity BRO        
               
               
Did Not Finish – Run 1 (2)              
  U12 MANN Madeleine VIK        
  U12 BLACKWELL Lucy TAL        
               
               
Disqualified – Run 1 (8)              
  U12 THOMPSON Niamh TSN        
  U10 JELPIDIFOROVA Valeria ESX        
  U10 HOWESON Lucy HEM        
  U10 COZENS Zoe NOR        
  U10 AMOS Lilly-Ella ESX        
  U12 SCOTT-AMOS Beth NOR        
  U08 HIGGS Sasha ESX        
  U08 MOWATT-MORRIS Poppy ESX        
               
               
Did Not Start – Run 2 (1)              
  U12 TOMS Felicity BRO        
               
               
Did Not Finish – Run 2 (1)              
  U10 KING Jessica VIK        
               
               
Disqualified – Run 2 (1)              
  U08 MOWATT-MORRIS Poppy ESX        
               
               
Did Not Start – Run 3 (1)              
  U12 TOMS Felicity BRO        
               
               
Disqualified – Run 3 (1)              
  U08 HIGGS Sasha ESX        
               
               
  === ERSA Boys ===              
1 U12 OGDEN Alexander NOR 10.82 * 10.74 * 10.63 21.37
2 U12 GRECULA Adam   11.06 * 10.76 * 10.78 21.54
3 U12 DADE Jake NOR * 11.04 * 10.83   21.87
4 U12 PARKER Travis NOR * 11.04 * 10.96 11.33 22
5 U12 HADINGHAM Alex NOR * 11.93 * 11.45 12.26 23.38
6 U10 MITCHELL Kieran NOR * 11.85 * 11.98 12.23 23.83
7 U12 SADLER Oliver TSN   * 12.16 * 12.03 24.19
8 U10 WOOD George VIK * 12.13 * 12.35 12.6 24.48
9 U08 FABER Ryan TSN * 12.33 * 12.51 12.68 24.84
10 U10 TOMS Harry ESX * 12.49 12.49 * 12.46 24.95
11 U10 PARKER Alfie HEM 13 * 12.57 * 12.60 25.17
12 U10 ENGLAND Alfie ESX * 12.99 * 12.72 13.37 25.71
13 U08 BLACKWELL Jasper TAL * 13.43 13.65 * 12.64 26.07
14 U12 PAGE-BROWNE Adam WGC 13.31 * 13.30 * 13.20 26.5
15 U10 FRANCIS Jude VIK * 14.12 23.33 * 13.62 27.74
16 U12 WARNE Ben HEM 14.24 * 13.90 * 13.85 27.75
17 U10 SEWELL Bertie NOR 14.9 * 13.51 * 14.33 27.84
18 U12 COZENS Samual NOR * 13.86 14.76 * 14.37 28.23
19 U08 AMOS Brody ESX * 14.35 14.72 * 14.62 28.97
20 U12 PENNECK Alexander ESX * 14.84 14.9 * 14.68 29.52
21 U08 KINGE Jacob NOR 16.83 * 15.32 * 15.64 30.96
22 U08 GRIMES Myles VIK 17.2 * 15.90 * 16.31 32.21
23 U10 CHILDS Scott WGC * 17.34 * 17.52 17.58 34.86
24 U08 ENGLAND Zachary ESX   * 19.73 * 20.85 40.58
               
               
Did Not Start – Run 1 (4)              
  U12 PARKES Oliver HEM        
  U12 SMITH Ben VIK        
  U10 SMITH Bradley VIK        
  U08 PARKES Johnny HEM        
               
               
Did Not Finish – Run 1 (1)              
  U12 JELPIDIFOROVA Eric ESX        
               
               
Disqualified – Run 1 (3)              
  U12 SADLER Oliver TSN        
  U12 DE FRIEND Kye ESX        
  U08 ENGLAND Zachary ESX        
               
               
Did Not Start – Run 2 (4)              
  U12 PARKES Oliver HEM        
  U12 SMITH Ben VIK        
  U10 SMITH Bradley VIK        
  U08 PARKES Johnny HEM        
               
               
Did Not Start – Run 3 (4)              
  U12 PARKES Oliver HEM        
  U12 SMITH Ben VIK        
  U10 SMITH Bradley VIK        
  U08 PARKES Johnny HEM        
               
               
Did Not Finish – Run 3 (2)              
  U12 JELPIDIFOROVA Eric ESX        
  U12 DE FRIEND Kye ESX        
               
               
Disqualified – Run 3 (1)              
  U12 DADE Jake NOR        
               
               
Rank Cat Name Club Run-1 Run-2 Run-3 Time
               
               
  ==ERSA Girls and Ladies ==              
1 U18 BURROUGHS Hannah NOR * 00:10,76   * 00:11,05 00:21,81
2 U18 MOORE Danica BRO 00:11,04 * 00:11,04 * 00:11,01 00:22,05
3 U18 COLLEN Grace NOR * 00:11,12 00:11,65 * 00:11,40 00:22,52
4 U16 SKIPPER Megan NOR   * 00:10,76 * 00:11,78 00:22,54
5 U18 BLYTH Charlotte HEM * 00:11,63 00:11,68 * 00:11,81 00:23,44
6 U18 MANNBY Siobhan VIK * 00:11,84 00:12,43 * 00:11,87 00:23,71
7 U16 LUCK Jemma NOR   * 00:11,86 * 00:11,90 00:23,76
8 U18 DURANT Antonia VIK * 00:11,86 00:12,02 * 00:11,94 00:23,80
9 U16 FABER Sophie TSN 00:12,91 * 00:12,02 * 00:12,21 00:24,23
10 MA2 SAMPSON Melissa NOR * 00:12,29 00:12,34 * 00:12,17 00:24,46
10 MA2 ANDERSON Beverley VIK * 00:12,25 00:12,52 * 00:12,21 00:24,46
12 U14 FRANCIS Mia VIK * 00:12,42   * 00:12,07 00:24,49
13 SM1 AYLING-BATE Sarah VIK 00:12,82 * 00:12,39 * 00:12,13 00:24,52
14 U18 HAWES Claudie NOR   * 00:12,39 * 00:12,23 00:24,62
15 U14 HOLMES Abby NOR   * 00:12,74 * 00:12,18 00:24,92
16 U16 BLYTH Helena HEM * 00:12,77 00:12,90 * 00:12,58 00:25,35
17 U14 WARNE Charlotte HEM 00:14,26 * 00:13,45 * 00:13,24 00:26,69
18 U14 VENABLES Felicity VIK 00:13,64 * 00:13,23 * 00:13,59 00:26,82
19 U16 HACKETT Layla VIK 00:14,34 * 00:14,01 * 00:13,75 00:27,76
20 U18 OTTER Harriet VIK * 00:14,42 00:14,51 * 00:13,35 00:27,77
21 U16 GOULD Lauren HEM 00:41,84 * 00:14,50 * 00:13,60 00:28,10
22 U14 HAMBLETON Chloe ASR 00:14,86 * 00:14,47 * 00:14,50 00:28,97
23 U18 ELPHICK Alex ESX   * 00:15,40 * 00:15,14 00:30,54
24 U14 WOOD Caitlin VIK * 00:16,17 00:16,69 * 00:16,08 00:32,25
25 U14 CUTHBERT Tia VIK 00:16,96 * 00:16,38 * 00:15,95 00:32,33
26 U16 CHURCHILL Freya VIK   * 00:18,19 * 00:16,61 00:34,80
               
               
Did Not Start – Run-1 (6)              
  U18 MCLEISH Alice HEM        
  U16 LEVENE Grace VIK        
  U18 WEBSTER Atlanta NOR        
  U14 JONES Charlotte TAL        
  U16 LANDER Isabelle HEM        
  U14 KING Emily VIK        
               
               
Did Not Finish – Run-1 (3)              
  U18 ELPHICK Alex ESX        
  U16 CHURCHILL Freya VIK        
  U16 ELPHICK Isabel ESX        
               
               
Disqualified – Run-1 (6)              
  U16 SKIPPER Megan NOR        
  U18 HAWES Claudie NOR        
  U14 HOLMES Abby NOR        
  U18 MCCABE-ABLE Scarlett VIK        
  U16 LUCK Jemma NOR        
  U14 GOULD Chloe HEM        
               
               
Did Not Start – Run-2 (6)              
  U18 MCLEISH Alice HEM        
  U16 LEVENE Grace VIK        
  U18 WEBSTER Atlanta NOR        
  U14 JONES Charlotte TAL        
  U16 LANDER Isabelle HEM        
  U14 KING Emily VIK        
               
               
Did Not Finish – Run-2 (1)              
  U14 FRANCIS Mia VIK        
               
               
Disqualified – Run-2 (3)              
  U18 BURROUGHS Hannah NOR        
  U18 MCCABE-ABLE Scarlett VIK        
  U16 ELPHICK Isabel ESX        
               
               
Did Not Start – Run-3 (6)              
  U18 MCLEISH Alice HEM        
  U16 LEVENE Grace VIK        
  U18 WEBSTER Atlanta NOR        
  U14 JONES Charlotte TAL        
  U16 LANDER Isabelle HEM        
  U14 KING Emily VIK        
               
               
Did Not Finish – Run-3 (2)              
  U18 ROYAL Natasha VIK        
  U16 ELPHICK Isabel ESX        
               
               
Disqualified – Run-3 (1)              
  U14 GOULD Chloe HEM        
               
               
  == ERSA Boys and Men ==              
1 U18 BINGHAM Jonathan ESX 00:09,69 * 00:09,22 * 00:09,10 00:18,32
2 SM1 HUGHES Toby NOR 00:10,03 * 00:09,55 * 00:09,37 00:18,92
3 U21 FENELEY Luke NOR * 00:09,52 00:09,58 * 00:09,45 00:18,97
4 U21 BOTY Harry HEM 00:10,19 * 00:09,85 * 00:09,84 00:19,69
5 U18 HOLMES Thomas NOR * 00:10,08 00:10,11 * 00:09,77 00:19,85
6 U18 HOWE Charlie NOR * 00:09,88   * 00:10,06 00:19,94
7 U16 BINGHAM Nicholas ESX * 00:09,91 00:09,98 * 00:10,24 00:20,15
8 U16 LONGSTAFF Michael WGC 00:10,28 * 00:10,02 * 00:10,20 00:20,22
9 U14 DADE Tommy NOR 00:10,65 * 00:10,05 * 00:10,29 00:20,34
10 U18 THOMPSON Connor VIK 00:10,20 * 00:10,15 * 00:10,23 00:20,38
11 U14 THOMPSON Joseph NOR * 00:10,48 00:10,60 * 00:10,08 00:20,56
12 U14 BUSHELL George NOR 00:10,72 * 00:10,59 * 00:10,61 00:21,20
13 U18 WARSOP Rowan NOR   * 00:10,65 * 00:10,62 00:21,27
14 U18 CHILDS Lewis WGC   * 00:10,77 * 00:10,58 00:21,35
15 U18 STEWARD Oliver NOR * 00:10,61   * 00:10,86 00:21,47
16 U18 NEWTON William HEM   * 00:10,87 * 00:10,69 00:21,56
17 U16 GOMEZ CLARKE Jamie NOR * 00:10,85 00:10,92 * 00:10,79 00:21,64
17 U21 REEDER James VIK 00:10,92 * 00:10,63 * 00:11,01 00:21,64
19 U21 BRESKAL Bailey WGC   * 00:11,02 * 00:10,64 00:21,66
20 MA3 BUNTON Paul HEM 00:11,21 * 00:11,05 * 00:11,27 00:22,32
21 SM1 MROZ Domink ESX 00:11,45 * 00:11,33 * 00:11,25 00:22,58
22 U14 NEWTON Charlie HEM 00:11,42 * 00:11,29 * 00:11,34 00:22,63
23 MA2 HOLMES Peter NOR * 00:11,29 00:11,74 * 00:11,92 00:23,21
24 U16 HIGGINS James NOR 00:20,36 * 00:11,83 * 00:11,89 00:23,72
25 U14 TURNER Alfie HEM * 00:12,13 00:12,28 * 00:11,60 00:23,73
26 MA2 SYDER Mark NOR * 00:11,61 00:12,09 * 00:12,17 00:23,78
27 U14 FISHER Edward ESX 00:12,40 * 00:11,82 * 00:12,03 00:23,85
28 U21 SYDER James NOR * 00:12,27 00:12,50 * 00:12,04 00:24,31
29 MA3 OHSTEN Ben NOR   * 00:12,08 * 00:12,25 00:24,33
30 U21 LEVENE Harry VIK   * 00:12,31 * 00:12,03 00:24,34
31 U14 MCANALLY Ewan WGC 00:12,50 * 00:12,12 * 00:12,38 00:24,50
32 MA3 PROUDLOVE Andrew BRO 00:12,42 * 00:12,30 * 00:12,31 00:24,61
33 U14 BARTLETT Arthur VIK * 00:12,43 00:12,51 * 00:12,21 00:24,64
34 MA2 DURANT Jim VIK 00:12,73 * 00:12,58 * 00:12,32 00:24,90
35 U14 ALI Dylan VIK 00:13,08 * 00:12,75 * 00:12,63 00:25,38
36 U14 SEWELL Sebastian NOR * 00:12,71   * 00:12,74 00:25,45
37 MA3 ANDERSON Christopher VIK 00:12,86 * 00:12,82 * 00:12,81 00:25,63
38 SM1 BELLAMY Edward NOR 00:13,60 * 00:13,35 * 00:13,22 00:26,57
39 SM1 AMOS Martin ESX 00:13,41 * 00:13,18 * 00:13,48 00:26,66
40 U14 COLLEN Hamish NOR 00:13,58 * 00:13,51 * 00:13,31 00:26,82
41 U14 MUNDY Jack ESX * 00:13,85 00:13,94 * 00:14,20 00:28,05
42 MA3 DANBURY Mike WGC * 00:14,11 00:14,40 * 00:14,66 00:28,77
43 MA2 BAUMBACH Michael VIK * 00:14,83 00:15,09 * 00:14,09 00:28,92
44 U14 ALGER James NOR   * 00:15,49 * 00:14,68 00:30,17
45 MA3 COOPER Douglas NOR 00:16,27 * 00:15,93 * 00:16,11 00:32,04
               
               
Did Not Start – Run-1 (5)              
  U21 STEWARD Harry NOR        
  U16 REYNOLDS Joshua NOR        
  U14 WILLIAMS Elliot WGC        
  U14 FULCHER Lewis VIK        
  U21 SEWELL Logan NOR        
               
               
Did Not Finish – Run-1 (9)              
  U18 NEWTON William HEM        
  U18 CHILDS Lewis WGC        
  U21 BRESKAL Bailey WGC        
  U16 APPLETON Byron HEM        
  U18 WARSOP Rowan NOR        
  U21 LEVENE Harry VIK        
  U16 MCCABE-ABLE Maximus VIK        
  U16 BUTTERS Harvey VIK        
  U16 HEYMOZ Daniel WGC        
               
               
Disqualified – Run-1 (2)              
  MA3 OHSTEN Ben NOR        
  U14 ALGER James NOR        
               
               
Did Not Start – Run-2 (5)              
  U21 STEWARD Harry NOR        
  U16 REYNOLDS Joshua NOR        
  U14 WILLIAMS Elliot WGC        
  U14 FULCHER Lewis VIK        
  U21 SEWELL Logan NOR        
               
               
Did Not Finish – Run-2 (4)              
  U18 HOWE Charlie NOR        
  U16 APPLETON Byron HEM        
  U16 MCCABE-ABLE Maximus VIK        
  U16 BUTTERS Harvey VIK        
               
               
Disqualified – Run-2 (3)              
  U18 STEWARD Oliver NOR        
  U14 SEWELL Sebastian NOR        
  U16 HEYMOZ Daniel WGC        
               
               
Did Not Start – Run-3 (5)              
  U16 APPLETON Byron HEM        
  U21 STEWARD Harry NOR        
  U16 REYNOLDS Joshua NOR        
  U14 WILLIAMS Elliot WGC        
  U14 FULCHER Lewis VIK        
               
               
Did Not Finish – Run-3 (1)              
  MA2 FRANCIS Carl VIK